Jdi na obsah Jdi na menu
 


FAQ: Tipy pro výběr střešního boxu...

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás na stresni-boxy-dobris@seznam.cz nebo telefonicky.

Pozor na možnost být v Rakousku pokutován za převážení nesprávně upevněných lyží a jiného vybavení v autě: http://www.auto.cz/vyrazite-lyzovat-rakouska-davejte-pozor-lyze-aute-hrozi-vysoka-pokuta-102935!

 

Jak dlouho trvá montáž nosiče? 

 • V naprosté většině případů se s montáží vejdeme do 10 minut. Trochu déle trvá montáž s příčníky či setu CYKLO5. TIP: Chcete-li montáž urychlit o vyplňování údajů do zápůjčního listu, pošlete nám jej předvyplněný mejlem!

Jedu na hory na lyže. Jaké zboží mi doporučíte k půjčení - box či nosič? 

 • Výhodou boxu je možnost převážet i jiné vybavení - např. přezkáče. Obecně je problém nosičů lyží umístění hůlek do nich a správná velikost. Naopak umístění lyží do boxu může vést k odkapání vody a příp. navlhnutí zbytku nákladu. Nedoceněná je kombinace menšího boxu a nosiče lyží na cestu na hory a užívání boxu při denním dojíždění na lyžování. I k této variantě Vás můžeme vybavit.

Jedu na dovolenou a nevejdu se do auta, vyřeší mou situaci box na střechu? Jaká velikost boxu mi bude stačit? 

 • Záleží na tom, zda jedete na letní či zimní dovolenou a zda vezete některá atypická zavazadla (lyže, kola či kočárek). Také je třeba zvážit přístup do boxu a využití prostoru v něm. Porovnejte objem boxu s Vaším zavazadlovým prostorem - např. běžný box s objemem do 300 l odpovídá cca zavazadelníku krátké fabie po plato.

 • Některé užší boxy umožňují kombinovat jejich přepravu s kombinací až tří (např. Škoda Octavia) nebo i 4 kol. V takovém případě ovšem je nutné umístit např. kočárek do auta. Box může dobře posloužit k převážení méně skladných předmětů - helmy, dětská cestovní postýlka atp.

 • I pokud potřebujete zkombinovat kola a nosič, vybavíme Vás. Pozor jen na maximální zatížení střechy (dočtete se v instruktáži k vozidlu či návodu k použití na hagusy / příčníky).

Rozhoduji se mezi více boxy a výrobci. Jaké jsou vhodné značky výrobců? 

 • Obecně záleží na Vašich finančních představách a možnostech a požadované kvalitě a parametrech boxu. V ceně od 3 do 6 tisíc Kč koupíte boxy o objemu do 300l, postačující k obvyklému provozu. Pozor na šířku a délku boxu ve vztahu k převáženým předmětům (kočárek, boby, délka lyží - běžek). Dobré zkušenosti máme s boxy Thule (které standardně nabízíme) či Jetbag (dnes jeden koncern). Tyto kvalitní švédské výrobky jsou ale obecně dražší. Vykazují však dobré výsledky i v crash testech. Levné boxy nedoporučujeme kvůli životnosti a kvalitě plastů.

 • TIP: Soustřeďte se na kvalitu plastu ("kroucení"), které může ve výjimečných případech vést až k trvalému poškození boxu.

 • Pokud potřebujete vybavit boxem,ale nechcete si ho půjčovat, doporučíme Vám koupi nového za nejlepší možnou cenu. Pozor však dejte, zda máte vhodné skladovací prostory - střešní boxy, ale i zamykací nosiče kol na tažné nejsou právě skladné...:)

Co mám zvažovat při výběru boxu?

 • Rozměry:

  • Délka je důležitá např. pro běžky, většina moderních boxů je kratší než 2m, uzpůsobené na carvingové lyže

  • Šířka: Může být důležitá pro objemnější či ploché předměty (boby, sáně)

  • Výška: je důležitá např. pro golfový bag či u větších boxů na kočárek ve složeném stavu.

 • TIP: zvažujte také způsob uchycení boxu na příčníky (U-profily versus čelisti).

 • Otvírání: jednostranné nebo oboustranné (přístup je zpravidla od spolujezdce, od řidiče až na výjímky - např. Hakr 330 - jen u oboustranných boxů). Oboustranně otvíratelný box je vhodný u šířek od cca 60cm kvůli nakládání i montáži.

 • Vzpěry otvíracího mechanismu: plynové či mechanické (mechanické mají sklon k opotřebení ve vyšší míře, nicméně pro běžné užití zcela dostačují.

 • Centrální zamykání vs. 2 klíčky:Thule má vždy centrální zamykání s čepy. Rozdíl je však víceméně pouze v pohodlí ovládání.

 • Cena: Pro běžné uživatele je vhodný box Thule Pacific 500 v cenách (01/2019) cca 6.000 Kč. Jiné boxy Vám můžeme doporučit přesně podle Vašich požadavků.

Více najdete zde: http://www.rodina-finance.cz/cestovani.208/se-stresnim-boxem-na-dovolenou.23377.html

TIP: Vždy využijte vnitřní popruhy, zabráníte posunu nákladu a jeho poškození např. při kritickém manévru s vozidlem či nárazu.

Proč nemáte příčníky na auta bez hagusů uvedené na internetu? 

 • Obecně existují 4 systémy nosičů v závislosti na typu vozidla bez hagusů. V případě, že vozidlo hagusy nemá, se použijí speciální (a pro každý vůz odlišné) příčníky k umístění na tzv. montážní body ve střeše (zjednodušeně „packy“, které příčník uchytí přímo na střechu nade dveřmi). Navíc uživatelé, kteří plánují cesty na hory či dovolenou, již při výběru vozidla myslí na podélníky (hagusy), které transport čehokoliv významně uhlehčují. Zeptejte se detailně na Váš vůz - rádi odpovíme.

Jak je to s přístupem do zavazadlového prostoru auta s koly naloženými na nosič na tažné zařízení? 

 • Levnější typy nosičů sklápění neumožňují a do zavazadlového prostoru se tak dostat nelze. U běžných vozidel typu sedan, kombi a hatchback není problém přístupu s dražšímy nosiči na TZ (např. námi nabízený nosič na tažné Thule G929) i s naloženými koly, obvykle povolením šroubovacího mechanismu nebo páky, byť přístup k nim s naloženými koly vyžaduje jistou obratnost. Problematické je otvírání výklopných pátých dveří na MPV a vanech (Berlingo, VW Transporter atd.). Námi nabízený nosič však zvládne i tyto vozidla. Přístup do zavazadelníku je nemožný u dělených zadních dveří (Renault Kangoo, Dacia Logan MCV / Dokker, Toyota RAV 4 atd.).
 • Určitě doporučujeme před zakoupením jakéhokoliv nosiče jeho zapůjčení. Nekupujete tak zajíce v pytli, vyzkoušíte si funkčnost a komfort.

Doporučujete nosiče kol na střechu nebo za auto?   

 • Jednoznačná odpověď neexistuje. U nosičů kol určitě doporučujeme - a je rozumné - na prvcích nešetřit (4 kola s nosiči mohou snadno mít až 100 kg, obvykle maximální povolené zatížení na zahrádku).
 • Usazení kola za auto je snažší bez větší fyzické námahy, neomezují např. vjezd do garáží či pod stromy. Naopak komplikací je nutnost přendávání značky na nosič kol na TZ a případně i přesah obrysu vozidla. Výhodou umístění kol dozadu je i možnost vzít velký box na střechu, což určitě ocení např rodiny.
 • Další výhodou nosičů na TZ je možnost vyšší rychlosti s tímto typem nosičů a významně nižší spotřeba (např. u běžného benzínového motoru je rozdíl u 4 kol až 2 l/100km).